Ankieta w pudełku

Lubimy nowoczesne technologie, rozwiązania ułatwiające życie i pracę. Wiemy, że w Internecie dostępne są narzędzia, jednocześnie darmowe i legalne, które mogą być bardzo użyteczne. Takie narzędzia można znaleźć choćby na stronie www.wces.pl. Fundacja Forum Rozwoju Nowoczesnych Technologii jest jednym z partnerów Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w projekcie Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarności, nasi programiści pracowali nad narzędziami, które są zamieszczone na portalu WCES, chcemy więc napisać o nich coś więcej, by zachęcić do korzystania z nich.
Zachęta do korzystania z modułów pudełkowych, które zostały przygotowane w ramach projektu WCES, powinna być podparta informacją, jakie korzyści wiążą się z korzystaniem z tych narzędzi. Postawiliśmy sobie za cel przedstawienie korzyści, jakie można osiągnąć instalując wybrane przez siebie aplikacje, które są dostępne bezpośrednio pod adresem http://wces.pl/repozytorium.html. Warto się z nimi zapoznać, zwłaszcza, że aplikacje, tak jak cały projekt WCES, zostały pozytywnie ocenione przez niezależnych ekspertów.
Moduły pudełkowe przygotowane w ramach projektu WCES powstały w oparciu o wyniki badań, w których wzięły udział wielkopolskie podmioty związane z ekonomią społeczną. W trakcie tych badań zapytano o to jakie narzędzia informatyczne mogłyby ułatwić pracę osobom związanym z sektorem ekonomii społecznej. Wyniki tych badań stały się podstawą do przygotowania narzędzi informatycznych zgodnie z oczekiwaniami grupy docelowej. Przygotowane narzędzia zostały bezpłatnie udostępnione za pośrednictwem portalu WCES w postaci modułów pudełkowych:

  • moduł ankiety,
  • moduł help desk,
  • moduł kalendarza,
  • moduł zarządzanie projektami,
  • aplikacja mobilna.

Istotne było dla nas, by korzystanie z modułów pudełkowych było czymś atrakcyjnym dla osób pracujących w samorządzie, w organizacjach pozarządowych, przedsiębiorców oraz mieszkańców. Chcemy przedstawiać zalety każdego z modułów tak, by przedstawiciele i przedstawicielki tych grup znaleźli coś interesującego w modułach pudełkowych, by je pobrali i korzystali w nich w swojej codziennej działalności. Opisywanie modułów pudełkowych chcemy rozpocząć od przedstawienia zalet modułu ankiety.
Moduł ankiet przygotowano z myślą o zaimplementowaniu go na stronie internetowej i przeprowadzaniu badań za pośrednictwem tej strony internetowej. Moduł pozwala na stworzenie ankiety dowolnej długości, z wykorzystaniem kilkunastu typów pytań, a także wprowadzenie (na życzenie) czasowych ograniczeń wyświetlani się ankiety, możliwości tylko jednokrotnego oddania głosu w ankiecie czy ścisłe określenie grona jej adresatów poprzez np. możliwość zastosowania mailowych zaproszeń do udziału w ankiecie i konieczności logowania się, by  móc udzielić odpowiedzi. Szeroki wachlarz opcji pozwala na stworzenie takiej ankiety, która jest najbardziej użyteczna w kontekście prowadzonego badania. Moduł ankiet sprawdza się jako narzędzie do poznania opinii, przygotowania ankiet na szkolenie (jest to wygodniejsze niż przygotowywanie w Wordzie, a całość wygląda przejrzyście, elegancko i profesjonalnie. Moduł ankiet przyda się też studentom i osobom przeprowadzającym badania, a zwłaszcza badania przez Internet (moduł pozwala na przygotowanie ankiet i ich wydrukowanie, nie musi być więc to ankieta udostępniana drogą elektroniczną), a także przy sprawdzaniu wiedzy w postaci testu. Moduł ankiet przydaje się przy układaniu testów, które mogą być zarówno wykorzystane w sprawdzaniu wiedzy przez Internet jak i tradycyjnie, „papierowo”. Ze względu na możliwość tworzenia wykresów moduł ankiet docenią też osoby tworzące raporty, sprawozdania itp., gdzie takie opracowanie wyników ilościowych jest mile widziane czy wprost wymagane. Gdzie jeszcze można wykorzystać moduł ankiet? Przy organizacji rozmaitych wydarzeń, uroczystości, wyjazdów itp., kiedy potrzebne jest potwierdzenie kto weźmie w tym udział, jak zostaną podzielone obowiązki, kto to dostarczy i tak dalej… Pudełkowy moduł ankiet to prawdziwe narzędzie wielozadaniowe!

Ankieta w pudełku
Przewiń do góry