Jak wygląda proces współtworzenia dokumentów strategicznych i programów realizacji polityk przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego i organizacje pozarządowe? Jakie elementy obejmować może wsparcie merytoryczne Samorządu Województwa Wielkopolskiego w trakcie realizacji zadania publicznego przez wielkopolskie organizacje pozarządowe? Na jakich zasadach działają zespoły koordynujące realizację zadania publicznego w danej sferze publicznej?
Powyższe tematy znalazły się wśród treści omawianych podczas kolejnych warsztatów realizowanych w ramach projektu „Wielkopolska działa razem – wdrożenie standardów współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego i NGO”. W ubiegłym tygodniu w dn. 14-16 kwietnia odbyły się pierwsze warsztaty dla kolejnych dwóch zespołów standaryzacyjnych: „P1O3 – Współtworzenie” oraz „P2O2 – Formy niefinansowe”. W warsztatach, które miały miejsce w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, wzięli udział przedstawiciele administracji publicznej i NGO.
Do zespołu standaryzacyjnego „P1O3 – Współtworzenie” zaproszeni zostali:
1. Baganc Małgorzata, UG Tarnowo Podgórne
2. Dopierała Anna, Departament Kultury, UMWW
3. Janicka Iwona, Fundacja Aktywności Lokalnej
4. Jankiewicz-Nowaczyk Anna, Departament Sportu i Turystyki, UMWW
5. Mazur Anna, Wydział Kultury i Dziedzictwa, UMP
6.Ochędzan Justyna, Wielkopolska Rada Koordynacyjna Związek Organizacji Pozarządowych
7. Rosińska Agnieszka, Fundacja Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
8. Roszak Lucyna, Fundacja Animacja
9. Wiśniewski Bartosz, Stowarzyszenie Instytut Zachodni
10.Zawieja Justyna, Stowarzyszenie Przyszłość Kotlina
Tematyka warsztatów grupy P1O3 obejmować będzie proces współtworzenia dokumentów strategicznych i programów realizacji polityk przez samorząd terytorialny i organizacje pozarządowe.
W skład zespołu standaryzacyjnego „P2O2 – Formy niefinansowe” wchodzą:
1. Anczewski Jarosław, Wydział Kultury i Dziedzictwa, UMP
2. Janaszek-Maciaszek Zuzanna, Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ
3. Kalińska Joanna, Stowarzyszenie Instytut Zachodni
4. Leśniak Izabela, Oddział Koordynacji Współpracy z NGO, UMP
5. Lewandowska-Harasimowicz Marta, Art Stations Foundation by Grazyna Kulczyk
6. Łęgowska Joanna, Stowarzyszenie Żłobków Niepublicznych Prorodzina
7. Marciniak-Madejska Natalia, Stowarzyszenie Na Tak
8. Urbańczyk Marzena, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu
9. Wasilewska Natalia, Departament Kultury, UMWW
Obszarem pracy tego zespołu będzie analiza współpracy organizacji pozarządowych i administracji publicznej w formie niefinansowej, m.in. w zakresie: udostępniania rzeczowych i kadrowych zasobów samorządu, udzielania przez samorząd wsparcia merytorycznego realizatorom zadań i usług publicznych, funkcjonowania wspólnych zespołów koordynujących i monitorujących realizację zadań publicznych w danej sferze publicznej.
Warsztaty dla obu grup poprowadzi Daniel Lichota – coach i trener umiejętności interpersonalnych; specjalista z zakresu przywództwa, efektywności osobistej, zespołowej i organizacyjnej oraz budowania partnerstw i współpracy pomiędzy NGO, administracją publiczną i biznesem.
Warsztaty dla kolejnych grup rozpoczną się w ostatnim tygodniu kwietnia.
Przypomnijmy, iż w projekcie weźmie udział 90 przedstawicieli administracji publicznej i NGO z Wielkopolski. Uczestnicy warsztatów, przydzieleni do konkretnych zespołów standaryzacyjnych, zdobędą wiedzę oraz praktyczne umiejętności w zakresie wdrażania wybranego obszaru współpracy w struktury samorządu terytorialnego. Rezultatem pracy zespołów standaryzacyjnych będzie opracowanie konkretnych procedur współpracy pomiędzy administracją publiczną i NGO, które przyczynią się do podniesienia jakości świadczonych usług publicznych w Wielkopolsce.
Szczegółowe informacje na temat założeń pracy zespołów standaryzacyjnych znaleźć można w pierwszym numerze Informatora WDR. Informator pobrać można TUTAJ.